Elektryczne_BMW_iX3

DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W POLSCE - „MÓJ ELEKTRYK”.

Dopłaty do samochodów elektrycznych w Polsce reguluje program „Mój elektryk”. Został on uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 12 lipca 2021 roku. W pierwszej kolejności o dofinansowanie mogą ubiegać się klienci indywidualni, nieprowadzący działalności gospodarczej. W dalszym etapie przedsiębiorcy, samorządy oraz inne podmioty instytucjonalne.

JAKA JEST WIELKOŚC DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH DLA OSÓB FIZYCZNYCH?

Program dopłat do samochodów elektrycznych „Mój elektryk” skierowany jest do osób fizycznych, które chcą nabyć w pełni elektryczne (BEV) auto osobowe (kategorii M1). Mogą oni liczyć na dofinansowanie w wysokości 18,75 tys. zł, natomiast posiadacze tzw. Karty Dużej Rodziny, nawet na 27 tys. zł.

Aktualny program dotyczy aut, których maksymalna kwota całkowita sięga 225 tys. zł; dla porównania w ubiegłym roku była to kwota 125 tys. W przypadku posiadaczy karty Dużej Rodziny, ten limit został zniesiony całkowicie.

W programie „Mój elektryk”, korzystający ze wsparcia nie będą zobowiązani do osiągnięcia wyznaczonego minimalnego limitu rocznego przebiegu, zniesiono także intensywność dofinansowania w postaci 15% kosztów kwalifikowanych.


JAKA JEST WIELKOŚĆ DOPŁAT DLA PRZEDSIĘBIORSTW?

W przypadku pozostałych podmiotów, czyli przedsiębiorców, samorządów oraz innych podmiotów instytucjonalnych, dofinansowanie uzależnione jest od kategorii pojazdu oraz średniego, rocznego przebiegu. Tutaj także, jak w przypadku osób fizycznych wartość całkowita samochodu do której można otrzymać dodatek, wynosi 225 tys. zł. Przedsiębiorcy, jednak będą mogli ubiegać się o dofinansowanie, do więcej niż jednego pojazdu.

Wnioskodawcy, którzy nie są osobami fizycznymi, na pojazdy kategorii M1 będę mogli uzyskać 27 tys. zł dofinansowania w przypadku zadeklarowania średniego rocznego przebiegu powyżej 15 tys. km. W przypadku deklaracji przejechania mniejszej ilości, możliwe jest dofinansowanie w wysokości 18,75 tys. zł. Na pojazdy kategorii L1e-L7e przewidziane jest wsparcie w wysokości 4 tys. zł (do 30% kosztów kwalifikowanych).

Pojazdy kategorii N1 (dostawcze), M2 oraz M3 mogą liczyć na dodatek w wysokości maksymalnie 70 tys. zł (do 30% kosztów kwalifikowanych). Warunek jaki trzeba spełnić, to średni, roczny przebieg powyżej 20 tys. km.


CO W PRZYPADKU SAMOCHODÓW WZIĘTYCH W LEASING?

Powyższe dopłaty dotyczą aut zakupionych, jak i wziętych w leasing. O dotację do leasingu, w imieniu leasingobiorców, mają występować firmy leasingowe, które będą  ściśle współpracować z bankami. Po stronie przedsiębiorców, pozostanie tylko konieczność podpisania umowy.


KIEDY RUSZYŁ NABÓR WNIOSKÓW O DOTACJĘ? JAK TO DZIAŁA?

Nabór wniosków w ramach programu „Mój Elektryk” ruszył 12 lipca 2021 roku. W celu usprawnienia procesu, będzie on odbywać się drogą elektroniczną.·  Kupujesz samochód elektryczny (BEV) – za gotówkę lub na kredyt,·  Przekazujesz do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiednie dokumenty (dowód zakupu, rejestracji i ubezpieczenia auta), które możesz znaleźć na stornie NFOŚIGW,·  Podpisujesz wniosek, który stanie się umową wraz z wnioskiem o wypłatę dotacji. ·  Czekasz na zwrot kwoty 18 750zł (lub 27 000 jeżeli posiadasz Kartę Dużej Rodziny) na swoje konto bankowe


DO KIEDY TRWA PROGRAM DOPŁAT „MÓJ ELEKTRYK”?

Wnioski na dofinansowanie można składać do 30 września 2025 lub do wcześniejszego wyczerpania środków. Istotne jest, że o dotację mogą ubiegać się także obecni posiadacze samochodów elektrycznych, którzy nabyli swój pojazd w okresie od 01/05/2021.

W ramach programu „Mój elektryk” dofinansowanie obejmuje modele BMW i3, i3s, i4 iX oraz iX3.


Źródło: https://elektromobilni.pl/aktualnosci/Ruszyl-program-doplat-do-pojazdow-elektrycznych

Zapytaj o szczegóły naszego Doradcę

Zgoda na komunikację marketingową

Chcę otrzymywać komunikację marketingową od M-Cars sp. z o.o. sp. k. za pośrednictwem

Wnioski o wprowadzenie zmian w zakresie oświadczenia o wyrażeniu zgody oraz prawo do wycofania zgody

Aktualności.