i8 bmw

BMW i8 - POZNAJ WYMIARY I DANE TECHNICZNE

BMW i8 - poznaj wymiary i dane techniczne.


Chociaż od premiery BMW i8 minęło już kilka lat, samochód ten wciąż potrafi przyciągać pełne zazdrości i zaskoczenia spojrzenia. Jego sylwetka prezentuje się zjawiskowo, jest niezwykle opływowa i futurystyczna. Jednocześnie jest to auto, które łączy w sobie biznesową elegancję ze sportową dynamiką. Tak pod względem wizualnym, jak i twardych liczb. Poznaj szczegółowe wymiary i dane techniczne BMW i8. BMW i8 to pojazd, który zawsze będzie już zajmował szczególne miejsce w historii motoryzacji. To bowiem pierwszy tak rasowy samochód sportowy z zastosowaniem napędu hybrydowego. Wprowadzenie go na rynek zrewolucjonizowało rozumienie tego, czym jest, a wręcz czym może w przyszłości być segment luksusowych aut sportowych. Chociaż początkowo auto wzbudzało wiele kontrowersji, kolejne lata i sukcesy sprzedaży pokazały, że BMW kolejny raz zaskoczyło innowacjami i potwierdziło, że jest pionierem motoryzacyjnego rozwoju. Można nawet powiedzieć, że BMW i8 to samochód, który wyprzedził swoje czasy, ale jednocześnie został za to doceniony przez klientów. I wciąż na ulicach wzbudza zachwyt, a niejeden Dealer BMW otrzymuje zapytania zwłaszcza o unikalne limitowane edycje tego wyjątkowego sportowca.

BMW i8 - szczegóły napędu.


BMW i8 to samochód hybrydowy, który doskonale łączy w sobie najlepsze cechy napędu elektrycznego i spalinowego. Z jednej strony zapewnia doskonałe osiągi, z drugiej charakteryzuje się fenomenalną wydajnością. Pod jego maską znajduje się silnik benzynowy o pojemności 1,5 l, który jest w stanie wygenerować aż 231 koni mechanicznych. Już sama ta wartość wystarczyłaby do tego, by ważące niespełna 1,5 tony auto cechowało się ponadprzeciętną dynamiką. Jednak celem inżynierów BMW było udowodnienie, że tak nietuzinkowy pojazd może być pełnoprawnym samochodem sportowym. Dlatego obok silnika benzynowego dodatkową moc aż 143 koni mechanicznych generuje napęd elektryczny. W efekcie otrzymujemy aż 374-konne, bardzo lekkie i zoptymalizowane aerodynamicznie auto, którego napęd oferuje aż 570 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Taka konfiguracja pozwala m.in. na:
• sprint od 0 do 100 km/h w 4,4 s w przypadku wersji Coupe oraz 4,6 s w wersji Roadster;
• osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 250 km/h (ogranicznik elektroniczny).

Jeżeli ktoś miał jakieś wątpliwości, co do idei napędu hybrydowego w samochodzie sportowym, to powyższe liczby powinny je ostatecznie rozwiać. Zwłaszcza, że za wyjątkową radość płynącą z doznań za kierownicą tego modelu odpowiada nie tylko innowacyjny napęd.

Pojazd o wielu obliczach.


O sportowych aspiracjach i osiągach godnych motosportu świadczą liczby przedstawione powyżej. Co więcej, 6-stopniowa automatyczna sportowa skrzynia biegów i napęd na 4 koła czynią jazdę BMW i8 naprawdę niezapomnianym doznaniem, w szczególności dla pasjonatów motoryzacji i sportowych wrażeń za kierownicą. To jednak niejedyna charakterystyka BMW i8. Chociaż w przypadku tego modelu mówimy o samochodzie hybrydowym, to warto zwrócić uwagę, że chodzi o hybrydę typu plug-in. A to oznacza, że w określonych okolicznościach BMW i8 może zachowywać się jak typowy samochód elektryczny. W przypadku jazdy w tym trybie, można rozwinąć prędkość do 120 km/h i pokonać nawet do kilkudziesięciu kilometrów. A kiedy już nieco dłużej pojeździmy, będziemy pozytywnie zaskoczeni kosztami eksploatacji. Inteligentnie sterowana harmonijna współpraca obu napędów sprawia bowiem, że auto jest niezwykle oszczędne i przyjazne środowisku. Średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi 1,9 l/100 km, a emisja CO2 nie przekracza 42 g/km. A przecież w każdej chwili do dyspozycji mamy aż 362 konie mechaniczne i 570 Nm maksymalnego momentu obrotowego!

BMW i8 - szczegółowe wymiary.


Obok innowacyjnego napędu, za sportowe doznania za kierownicą BMW i8 odpowiadają jego wymiary oraz cały projekt nadwozia. W przypadku BMW i8 Coupe mamy do czynienia z konstrukcją nadwozia o współczynniku oporu aerodynamicznego (Cx) wynoszącym zaledwie 0,26. Dodatkowo rozkład masy na poszczególne osie jest bliski ideałowi 50:50, co jeszcze bardziej podkręca sportowe emocje generowane przez ten wyjątkowy pojazd w trakcie jazdy. Ta konfiguracja doskonale odnajdzie się na torze wyścigowym, gdzie zaprezentuje pełnię swoich możliwości śmiałkowi, który spróbuje okiełznać tę potężną bestię. Wracając do kwestii poszczególnych wymiarów zewnętrznych - mamy do czynienia z autem o długości 4,689 m, szerokości 1,942 m (2,218 m uwzględniając lusterka zewnętrzne) i wysokości 1,291 mm. Zwłaszcza ten ostatni parametr zdradza, że mówimy o samochodzie o bardzo sportowej, dynamicznej linii nadwozia, nisko osadzonym nad ziemią. Zresztą długa maska i stosunkowo duża szerokość także podkreślają sportowy charakter BMW i8. Rozstaw osi wynosi natomiast dokładnie 2,8 m, a rozstaw kół z przodu to 1,644 m oraz 1,721 m na osi tylnej

BMW i8 - inne dane techniczne.


Chociaż gabaryty nadwozia mogą wskazywać, że mamy do czynienia z całkiem sporych rozmiarów samochodem, to trzeba pamiętać o jego sportowej charakterystyce. M.in. ona sprawia, że BMW i8 to samochód 4-osobowy. Należy jednak docenić ten fakt, bowiem nie brakuje samochodów sportowych o zbliżonych wymiarach, które zmieszczą na pokładzie jedynie kierowcę i pasażera. Jak na rasowego sportowca przystało, BMW i8 ma 2 drzwi. W przypadku tego modelu są one bardzo charakterystycznym elementem, a zwłaszcza ich sposób otwierania do góry. To jedna z wizytówek pojazdu. Oczywiście mając na uwadze sportowe aspiracje samochodu, jego wyjątkowe osiągi i nastawienie przede wszystkim na zapewnianie niezapomnianej radości z jazdy, nie należy oczekiwać, że będzie cechował się szczególnymi walorami praktycznymi np. pod względem przewozu bagaży. Jednak 154 l bagażnika z powodzeniem wystarczą na spakowanie zakupów, czy też najpotrzebniejszych rzeczy na weekendowy wypad. A jeżeli okaże się, że musimy pojechać po coś jeszcze, lub coś dokupić, to na pewno w BMW i8 szybko tam dotrzemy.

Dlaczego BMW?


Niektórzy zainteresowani BMW i8 czy też po prostu szukający ciekawej propozycji wśród samochodów sportowych mogliby zadać pytanie, dlaczego warto postawić akurat na BMW? Odpowiedź jest prosta. To marka z długą tradycją budowania samochodów o nietuzinkowym designie, wyjątkowych możliwościach i właściwościach jezdnych, a także z powodzeniem wprowadzających nowoczesne rozwiązania techniczne w motoryzacji. Przykładem takiego auta jest właśnie BMW i8, którego sukces rynkowy walnie przyczynił się do przyspieszenia procesu elektryfikacji w segmencie aut sportowych i wytyczył kierunek rozwoju motoryzacji na kolejne lata. Warto również pamiętać, że BMW jako lider segmentu Premium cechuje się nie tylko najwyższej jakości produktami, ale także procesem obsługi klienta. Każdy autoryzowany Dealer samochodów BMW podlega ujednoliconym najwyższym standardom marki, a wszelkie kontakty z przedstawicielami BMW - czy to z działu sprzedaży, obsługi klienta czy serwisu, przebiegają zawsze w przyjaznej i w pełni profesjonalnej atmosferze. Wybierając BMW, stawiamy na najwyższą jakość pod każdym względem. Radość z jazdy zaczyna się już przy pierwszym kontakcie z marką.

Aktualności.